Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Ben obezite cerrahisi için uygun bir aday mıyım?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, obezite cerrahisinin beden kitle indeksi 35 üzerinde olan, tip 2 diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon, osteoartrit ve obezite kökenli diğer sorunlar yaşayan kişilerde oldukça faydalı sonuçlar sağladığını ortaya koyuyor. Siz de eğer aşağıda sıralanan kriterlerden bir ya da birkaçına sahipseniz, obezite cerrahisi için uygun bir aday olabilirsiniz.

– Beden kitle indeksiniz 35 ve üzerindeyse ve yüksek tansiyon, diyabet gibi obeziteye bağlı önemli sağlık sorunları yaşıyorsanız

– Beden kitle indeksiniz 40 ve üzerindeyse.

Laparoskopik obezite cerrahisinin avantajları nelerdir?

 • Ameliyat sonrası daha az ağrı oluşur
 • Hastanede kalış süresi kısadır
 • İşe daha hızlı geri dönülür
 • Kozmetik sonuçları daha iyidir

Hazırlık aşamasında neler gerekir?

 • Hekiminiz laparoskopik obezite cerrahisi için aday olup olmadığınızı belirlemek üzere bir kapsamlı tıbbi değerlendirme yapacaktır.
 • Beslenme değerlendirmesi dahil ilave tanı testleri gerekli olabilir. Hastanın ameliyat sonrasındaki değişikliklere uyum becerisini değerlendirmek için psikiyatrik veya psikolojik değerlendirme gerekli olabilir
 • Sizdeki tıbbi rahatsızlığa bağlı olarak kardiyolog, göğüs hastalıkları uzmanı veya endokrinoloji uzmanı gibi uzmanlara konsültasyon gerekli olabilir
 • Obezite Destek Grubuna sürekli katılım kesin olarak önerilir.
 • Cerrahi ameliyatın potansiyel riskleri ve faydalarını gözden geçirdikten sonra cerrahi için bir yazılı onam gerekecektir
 • Ameliyattan bir önceki gün berrak sıvı diyetine başlayacaksınız
 • Durumunuza bağlı olarak kan verilmesi ve/veya platelet gibi kan ürünlerinin verilmesi gerekebilir
 • Cerrahınız kalın bağırsaklarınızı tamamen boşaltmanızı ve ameliyat öncesinde bağırsaklarınızı temizlemenizi isteyebilir
 • Ameliyattan önceki gece veya ameliyat sabahı duş almanız önerilir.
 • Ameliyattan önceki gecede gece yarısından sonra cerrahınızın izin verdiğini belirttiği ilaçlarınız haricinde herhangi bir şey yememeli veya içmemelisiniz ve ameliyat sabahında sadece birkaç yudum su içebilirsiniz.
 • Aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar, anti-enflamatuar ilaçlar (artrit ilaçları) gibi ilaçlar ve vitamin E ameliyattan önceki birkaç gün ila 1 haftalık dönemde geçici olarak bırakılacaktır
 • Ameliyattan önceki 2 haftalık sürede diyet ilaçları kullanılmamalıdır. Sigarayı bırakın ve evde ihtiyaç duyabileceğiniz yardımları düzenleyin.

Laparoskopik obezite ameliyatı nasıl yapılır?

Laparoskopik işlemde cerrahlar trokarlar (hortum benzeri küçük cerrahi aletler) yoluyla karın boşluğuna ulaşmak için küçük kesiler (5 mm ila 10 mm) yapmaktadır. Küçük bir video kameraya bağlı olan laparoskop küçük bir trokar içerisine sokulur. Elde edilen görüntü bir TV ekranına yansıtılarak cerraha mide ve diğer iç organların büyütülmüş görüntüsünü sağlar. Ameliyatı yapmak amacıyla özel cerrahi aletlerin kullanılması için 5 ila 6 küçük kesi yapılır ve trokarlar yerleştirilir.

Tüm ameliyat karın içi boşluğu karbondioksit (CO2) gazıyla şişirildikten sonra karın içerisinde yapılır. Ameliyat bittiğinde gaz dışarı alınır.

Ameliyat gününde neler sizi bekleyecek?

 • Ameliyat önceki hazırlık bir ameliyat elbisesinin giyilmesini içerir.
 • Nitelikli sağlık personeli ameliyat sırasında ilaçların verilmesi için toplardamarınız içerisine bir küçük iğne/kateter (IV) yerleştirecektir
 • Sıklıkla ameliyat öncesi ilaç verilmesi gereklidir
 • Anestezi uzmanı ile görüşüp anesteziyi konuşacaksınız
 • Birkaç saat sürebilen bu ameliyat sırasında genel anestezi altında olacaksınız (uyutulacaksınız).
 • Ameliyattan sonra yoğun bakım ünitesine ya da yattığınız odaya alınacaksınız
 • Çoğu hasta ameliyatı takip eden gün ve geceyi hastanede geçirmektedir ve ameliyat yarasının iyileşmesi için hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir.

Laparoskopik obezite cerrahisinden sonra beklenen sonuçlar nelerdir?

Kilo verme: kilo verilmesindeki başarı oranı gastroplasti veya mide bandı uygulamasına göre gastrik bypass ameliyatında biraz daha yüksek bildirilmektedir; ancak tüm teknikler iyi ila mükemmel sonuçlar göstermiştir. Birçok rapor 1 yıl sonra mide bandı ve dikey bantlı gastroplasti için %40-50 ve gastrik bypass için %65-70 kilo verme oranı bildirmektedir. Malabzorpsiyon ameliyatları genellikle 1 yıl sonra ortalama %70-80 kilo azalmasını başarmaktadır. Kilo azalması genellikle tüm ameliyatlarda cerrahi girişimden sonraki 18-24 ay süreyle devam etmektedir. Ameliyattan sonraki yaklaşık 2 ila 5 yıl arasında bir miktar kilo alınması yaygındır. Cerrahinin ilişkili tıbbi rahatsızlıklar üzerindeki etkisi: kilo verme ameliyatının uyku apnesi, diyabet, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol seviyesi gibi rahatsızlıkları iyileştirdiği bildirilmiştir. Birçok hasta ameliyattan sonra ruhsal durumunda ve psikososyal fonksiyonların diğer özelliklerinde iyileşme bildirmektedir. Laparoskopik yaklaşım açık ameliyata benzer şekilde yapıldığından uzun vadeli sonuçları benzer oranda iyi gözükmektedir

Ameliyattan sonra neler beklenmelidir?

Çoğunlukla bir laparoskopik ameliyattan sonra 1 ila 3 gün hastanede kalacaksınız. Burnunuzdan bir hortum sokulabilir ve bu hortum çıkarılana dek herhangi bir şey yemeniz veya içmenize izin verilmeyebilir. Ameliyat gecesinde yatağınızda yatmayıp bir sandalyede oturmalısınız ve takip eden günde yürümeye başlamalısınız. Solunum egzersizlerine katılmanız gerekecektir. İhtiyaç duyduğunuzda size ağrı kesici verilecektir.

Ameliyattan sonraki birinci veya ikinci günde midenizin röntgen filmi çekilecektir. Röntgen cerrahın bir şeyler yemenize izin vermeden önce midedeki dikişlerin iyi olup olmadığını anlayabilmesinin bir yoludur. Bir sızıntı veya tıkanıklık görünmüyorsa (çoğunlukla görünmez), her saat başı 30 gram sıvı gıda almanıza izin verilecektir. İçtiğiniz sıvının hacmi kademeli şekilde artırılacaktır. Bazı cerrahlar bebek maması veya “püre” gıda almanıza izin verecektir. Doktorunuz eve döndükten yaklaşık 1-2 hafta sonra sizi yeniden değerlendirene dek sıvı veya püre diyet almayı sürdüreceksiniz.

Hastaların yürümesi ve hafif faaliyetlerde bulunması kesin olarak önerilir. Ameliyat sonrasında eve döndüğünüzde solunum egzersizlerine devam etmeniz önemlidir. Laparoskopik ameliyat sonrası ağrı genellikle hafiftir; ancak bazı hastalar ağrı kesiciye ihtiyaç duyabilir. İlk takip vizitinde doktorunuz sizinle olası diyet değişikliklerini görüşecektir.

Hangi komplikasyonlar meydana gelebilir?

Ameliyatın güvenli olduğu düşünülüyor olsa da tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Bildirilen olgu serilerinde laparoskopik obezite girişimlerinden sonra ani ölüm oranı oldukça düşüktür (%2′nin altında). Diğer taraftan, yara enfeksiyonları, yaranın açılması, apse, staplerin açılıp sızıntı oluşması, bağırsak yırtılması, bağırsak tıkanıklığı, büyük ülserler, pulmoner sorunlar ve bacaklarda kan pıhtısı oluşması gibi komplikasyonlar %10 veya üzerindeki değerlerde olabilir. Ameliyat sonrası dönemde ilave cerrahi girişimleri gerektirebilecek diğer sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların içerisinde kesenin genişlemesi, sürekli kusma, mide ağrısı veya kilo verememe yer almaktadır.

Obez hastalarda safra taşları sık gözlenen bir bulgudur. Bu safra taşlarına bağlı semptomlar kilo vermenin sık gözlenen bir sonucudur. Birçok hekim hastalarını safra salgısını azaltan ilaçlarla (Actigall veya URSO) tedavi etmekte veya ameliyat esnasında safra kesininin çıkarılmasını önermektedir. Bu seçenekler cerrahınız veya hekiminizle görüşülmelidir.

Gastrik bypasstan sonra Vitamin B12 – folat ve demir gibi besin maddelerinin eksiklikleri görülebilir. Gerekli vitamin ve besin takviyelerinin alınması bunları genellikle engellemektedir. Gastrik bypass’ın diğer bir potansiyel sonucu “damping” sendromudur. Damping sendromu şeker içeriği yüksek gıdaların yenmesi ve içeceklerin içilmesinden sonra karın ağrısı, kramp, terleme ve ishal ile karakterizedir. Yüksek şeker içeriğine sahip gıdalardan kaçınmak bu semptomları önler. Malabsorbsiyon ameliyatlarından sonra gastrik bypass sonrası görülenlerle benzer besin maddesi yetmezlikleri ile protein yetmezliği gözlenir. İshal veya gevşek “dışkı” da yağ alım miktarına bağlı olarak malabzorbsiyon ameliyatlarından sonra sık gözlenir.

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Aşağıdakilerden herhangi biri gelişirse derhal hekiminiz veya cerrahınızı arayınız

 • 39 °C’nin üzerindeki ısrarcı ateş
 • Kanama
 • Karın şişliğinde veya ağrıda artış
 • Israrcı bulantı veya kusma
 • Titreme
 • Israrcı öksürük veya nefes darlığı
 • Birkaç hafta geçmesine rağmen devam eden yutma güçlüğü
 • Herhangi bir kesi yerinden sızıntı
 • Baldırlarınızın şişmesi veya bacaklarda hassasiyet

Obezite cerrahisi niçin geliştirilmiştir ve bu cerrahi yöntemlere neden gerek vardır?

Obezite dünyanın en önemli sağlık sorunlarından birisidir ve her yıl dünyada obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, astım, diyabet, bağırsak, meme ve prostat kanseri obeziteyle ilişkilendirilen hastalıklardan sadece birkaçıdır. Oysa obezite cerrahisi yöntemlerinden birisiyle tedavi edilen ve kilo verme sürecine giren hastalar, 6 ay sonra bu hastalıklardan ve yarattıkları risklerden uzaklaşmakta hatta bir çoğunun artık ilaç kullanmasına bile gerek kalmamaktadır.

Obezite cerrahisi için kimler uygun aday olabilir?

Uzun süredir tıbbi diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemlerini deneyen ancak başarılı olamayan, beden kitle indeksi 30-35’in üzerinde olan kişiler bu ameliyatlar için uygun aday olabilir.

Obezite cerrahisi hangi prosedürleri kapsar?

Bugün tüm dünyada en fazla uygulanan metod, hem mide hacmini küçülten hem de bağırsakların bir kısmının devre dışı bırakılarak yiyeceklerin emilimini kısıtlayan gastrik – bypass metodudur. Ayrıca yine midenin bir kısmının alınarak ve silikon bir bantla mideyi iki bölüme ayırarak, mide hacminin küçültülüp, kısa sürede tokluk hissinin sağlanmasını hedefleyen, tüp mide ve mide bandı yöntemleri de obezite cerrahisi prosedürleridir. Ancak mideye balon yerleştirilerek uygulanan mide balonu yöntemi cerrahi bir işlem değildir.

Obezite cerrahisi ameliyatı geçiren kişiler ne zaman iyileşebilir ve günlük hayatlarına ne zaman dönebilirler?

Hastalar, operasyonun ertesi günü yataklarından kalkabilir ve yürümeye başlayabilirler. Hastanede kalma süresiyse, yapılan operasyonun türüne göre 1 ile 4 gün arasında değişir. Çoğu hasta bu ameliyatlardan sonra sorunsuz bir şekilde iyileşir ve ortalama 2 hafta içinde işine ve günlük hayatına dönebilir.

Obezite cerrahisi ameliyatları ne zaman başarılı kabul edilir?

Ameliyat olan hastalar, fazla kilolarının %50’sini verdikleri zaman ameliyat başarılı olmuş demektir. Ameliyatın başarısında hastanın, önerilen beslenme ve egzersiz planına ne kadar uyum sağlayıp sağlayamadığının da büyük önemi vardır.

Fazla kilolar ameliyattan ne kadar süre sonra verilebilir?

Kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlar ve 18-24 ay boyunca sürer.

Bu ameliyatlardan birisini geçiren kişilerin bir süre sonra kilo alması ve eski kilosuna dönmesi olası mıdır?

Obezite ameliyatları mükemmel uzun dönem sonuçlarına sahiptir. İstatistikler pek çok morbid obez hastanın bu ameliyatlarla kilo verdiğini ve bir daha da almadığını göstermektedir. Eğer hasta, gerekli yaşam tarzı değişikliklerine sıkı sıkıya bağlı kalırsa bu risk hep minimum düzeyde olacaktır.

Obezite ameliyatlarının nasıl riskleri vardır?

Tüm cerrahi işlemler belli risklere sahiptir. Özellikle de hasta morbid derecede obez sayılıyorsa… Seçilen işlemin türüne ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak bu riskler normalden daha az yada daha fazla olabilir. Ayrıca cerrahın ve ekibinin bu konuda tecrübeli olması da riskleri azaltan bir faktördür. Ameliyata karar vermeden önce ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilir, olası tüm riskleri ve bunların derecelerini öğrenebilirsiniz.

Obezite cerrahisi ameliyatlarında geri dönüş mümkün müdür?

Bunlar kalıcı olmak üzere planlanmış ameliyatlardır. Ancak sadece, mide bantında, bantı yine laparoskopik yöntemle çıkarmak mümkün olabilir (gastrik bypass’ da geri dönebilir). Bu işlemden sonra hastaların tekrar kilo alma riski de artacaktır.

Ameliyattan önce kilo vermem gerekecek mi?

Doktorunuz ameliyattan önceki 2 hafta için özel bir diyet programına uymanızı isteyebilir. Bu sadece sıvı beslenmeye dayalı bir diyet de olabilir. Böylece hem kilo verecek ve hem de ameliyat sonrası uygulamanız gereken sıvı beslenme şekline alışmış olacaksınız.

 

Facebookta bizi bulun
Popüler Yazılar