SGK Obezitede Desteği

Paylaş
 

SGK Obezitede Desteği

Obezite cerrahisi uygulaması düşünülen hastaların, bu ameliyatların devlet sigorta sisteminden faydalanabilmesi için aşağıdaki tebliği Sağlık Bakanlığı tarafından 25.03.2010 tarih ve 27532 sayısı ile yeniden düzenlenerek yayımlanmıştır. Bu tebliği gereği aşağıdaki şartların sağlanmadığı durumlarda geri ödeme yapılmayacağı ve karşılanmayacağı bildirilmektedir.
Tebliğ: Sıra No: 1325, KOD: 609.870 Morbid Obezite Operasyonları: VKİ>40 kg/m2 olan kişilerde (tıbbi endikasyonun Endokrinoloji uzman hekiminin de yer aldığı sağlık kurul raporu ile belgelenmesi halinde faturulandırılabilir).

Çıkarımlar:
1.    Vücut Kitle İndeks (VKİ) değeri 40 kg/m2 üzerinde bulunan Class III grubu morbid obez hastalar ameliyat masrafları için SGK kapsamından faydalanabilirler.
2.    VKİ<40 kg/m2 altındaki Class II ve Class I grubu obez hastalar hiç bir şekilde SGK kapsamından faydalanamazlar.
3.    VKİ>40 kg/m2 nin üzerinde olması SGK kapsamından faydalanabilmek için tek başına yeterli bir kriter değildir. Bu hasta grubunun ameliyat olabilmesi için HEYET RAPORUNA ihtiyacı vardır.
4.    HEYET RAPORUNUN çıkarılabilmesi için mutlaka bir ENDOKRİNOLOJİ Uzmanın onayı gerekmektedir.
5.    Endokrinoloji Uzmanının bulunmadığı Üniversite ve Eğitim-Araştırma Hastanelerinde bu ameliyatların yapılması imkansız hale gelmektedir.
SGK Ödemelerinin Değerlendirilmesi:
1.    Heyet Raporu almış VKİ>40 kg/m2 Morbid Obez Hastaların ameliyat ücretleri SGK Ek-9 daki ödeme talimatına uygun olarak hastanelere ödemesi gerçekleşmektedir.
2.    SGK Ek-9 daki ameliyat tipleri
a.    Laparoskopik Gastric Bypass
b.    Laparoskopik Gastrik Band
c.    Laparoskopik Sleeve Gastrektomi den oluşmaktadır.
3.    SGK Ek-9 daki ödeme miktarları paket fiyatları içermekte olup yukarıdaki ameliyat tipleri için geçerlidir. Bu ameliyat tiplerinin haricindeki diğer tip obezite ameliyatları (açık cerrahi ve revizyon cerrahisi) SGK Ek-8 den faturalandırılabilmektedir.
4.    SGK Ek-9 daki paket ödeme ücretlerine bu ameliyatlarla ilgili tüm malzemeler dahildir. Dolayısıyla hastanın bu ameliyatlar için dışarıdan malzeme teminine gitmesi gerekmemektedir.
5.    SGK-Ek 9 daki paket ödemelerde hastanın dışarıdan malzeme teminine gitmesi doğru değildir. Böyle bir durumda her iki tarafta yasal olarak hatalı duruma düşmektedir. Bu durumun tespiti SGK ödemesinin iptaline, hasta ve hastane için hukuki incelemeye gidilmesine neden olacaktır.
Bu yazı 812 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
Popüler Yazılar